محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس  

                                     

 جهت‌گیری‌هایی برای حرکت دانشگاه‌ها به سمت مأموریت‌گرایی انجام شده، به‌طوری‌که تدوین طرح آمایش آموزش عالی در همین راستا صورت گرفت.وی افزود: با توجه به طرح آمایش آموزش عالی، دانشگاه‌ها رشته‌های خود را براساس نیاز منطقه و استان راه‌اندازی می‌کنند و بازبینی رشته‌ها نیز در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

تامل؛

طراحی رشته های آکادمیک در کشور ما تبدیل به برنامه ریزی محتوا و مواد درسی شده است. به عبارتی فهم ما از تحول در علوم انسانی خلاصه شده است در تغییر محتوای درسی بدون تغییر در نظام آموزشمان درسطح دانشگاه ها. آشفتگی ما در آموزش عالی به همین جا ختم نمی شود بلکه آزادی عمل بی قاعده و ذیل یک چتر واحد نبودن دانشگاه ها منافع ملی ما را به حداقل رسانده است. در این میان دانشگاه آزاد موصوف خود را به عنوان آزاد بودن، به خوبی به نمایش گذاشته است و می گذارد.(چون وزارت علوم و وزیر محترم سعی بر حفظ مشی اعتدال و سازش دارند نه جدیت در اجرای قانون). اشکال بعدی این است که جدایی دانشگاه از حوزه و تعلیمات الهی نهاد علم دانشگاهی را به شدت متضررکرده و سکولار بار آورده است. 

اما طرحی که آقای فرهادی برای بازبینی رشته ها دارد آیا خوب است و باید دنبال شود؟ 

قطعا همین طور است باروری علم  قسمت های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آن محتوای آموزشی است. اما نکته ی مهم این است که این بازبینی ها با رویکرد تحول عمیق در آن رشته ها باشد. ماموریت های دانشگاه ماموریت های بزرگ و تحول خواهانه باشد. بنابراین اصل این اقدام قابل تحسین است به شرطی که اصل طرح آمایش آموزش عالی با جهت گیری تمدنی و افق بلندی تدوین گردد. 

چون ما لایق بهترین ها هستیم.

منبع : مطالعات سیاستگذاری آموزش عالی
برچسب ها : آموزش ,دانشگاه ,بازبینی ,رشته ,عالی ,آمایش ,آمایش آموزش ,آموزش عالی ,بازبینی رشته