دعوای بسیار معنادار و پرحاشیه ای اخیرا بر سر همین قانون بین دانشگاه آزاد و سازمان سنجش (و وزارت علوم) ایجاد شده است. این مناقشه بسیاری از دانشجویان را سردرگم کرده است. دانشگاه آزاد در کشور ما یک پدیده ای است که تا حدی موجب ترویج علم و یادگیری مهارتها برای اقشار مختلف جوانان گشت ولی اینکه دانشگاه آزاد در آموزش عالی (که اسمش روش هست یعنی کسی اگر خواست تحصیلات بیشتری داشته باشه می رود آموزش عالی) حتی در سطوح تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری  اجازه فعالیت داشته باشد، محل سوال و مناقشه است. چرا که این سطوح باید برای کسانی باشد که اولا واقعا کشور نیاز دارد و ثانیا آنها نیز توانایی کار علمی عمیق را دارند و این مهم با بازکردن قفل دانش با کلید پول برای همه خیلی همخوانی و سازگاری ندارد. 

در ادامه متن قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی را باهم مرور می کنیم؛


ماده۱- تعریف اصطلاحات به کار رفته در این قانون به شرح زیر است:

الف- دانشگاه: به کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی تحت پوشش وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی غیر دولتی اطلاق می‌شود.

ب- وزارتین: به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اطلاق می‌شود.

پ- سنجش: فرآیندی است که با هدف ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی، ایجاد فضای رقابتی یکسان و برقراری عدالت آموزشی برای کلیه داوطلبان تحصیلات تکمیلی از طریق آزمون، مصاحبه علمی، بررسی سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری انجام می‌شود.

ت- پذیرش: فرآیندی است که با شرکت داوطلب در آزمون آغاز و با بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، انجام مصاحبه علمی و سنجش عملی تکمیل و با اعلام نتایج قبولی توسط وزارتین از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پایان می‌یابد.

ث- تحصیلات تکمیلی: شامل مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری ناپیوسته و دکتری تخصصی می‌باشد.

ماده۲- برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر نحوه سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی به شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها با ترکیب زیر واگذار می‌شود که در این قانون به اختصار «شورا» نامیده می‌شود:

۱- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (رئیس شورا)

۲- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۳- دو نفر از رؤسای دانشگاه‌های دولتی به انتخاب وزارتین

۴- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بدون حق رأی

۵- رئیس دانشگاه پیام نور

۶- رئیس سازمان سنجش آموزش کشور (دبیر شورا)

۷- دو نفر از نمایندگان کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به عنوان ناظر

                         

ادامه مطلب
منبع : مطالعات سیاستگذاری آموزش عالی
برچسب ها : آموزش ,سنجش ,تحصیلات ,تکمیلی ,دانشگاه ,عالی ,تحصیلات تکمیلی ,آموزش عالی ,دانشگاه آزاد ,بهداشت، درمان ,سنجش آموزش ,دوره‌های تحصیلات تکمیلی ,وزا?